• YARIM ALTIN
  1.620,00
  % 2,04
 • CUMHURIYET ALTINI
  3.225,00
  % 2,05
 • ÇEYREK ALTIN
  810,00
  % 2,10
 • ALTIN (TL/GR)
  499,05
  % 1,70
 • AMERIKAN DOLARI
  8,8670
  % 1,19
 • € EURO
  10,4799
  % 1,21
 • BITCOIN/TL
  375952,464
  % -0,77
 • ETHEREUM/TL
  25457
  % -2,26

Brexit görüşmelerinde İngiltere’den balıkçılık adımı

Brexit görüşmelerinde İngiltere’den balıkçılık adımı

Brexit’in gerçekleşmesine sayılı günler kala Avrupa Birliği ile İngiltere ortasındaki görüşmelerde gelgitli seyir devam ediyor.

İngiltere, koronavirüsün yeni varyantı ile uğraşırken bir son dakika gayreti ile Brexit ticaret muahedesini kurtarmaya yönelik bir adım attı. Bloomberg’in haberine nazaran müzakerelerde anlaşılamayan hususlardan biri olan balıkçılık haklarıyla ilgili Johnson hükümeti Avrupa Birliği’ne yeni bir plan sundu.

Plana nazaran AB’den İngiltere sularında yakalanılan balıkların pahasında yüzde 30 kesinti yapması istendi. İngiltere öncesinde AB’nin yüzde 60 kesintiyi kabul etmesini talep ediyordu. AB’nin cuma günkü konumu ise yüzde 25 kesinti önermek tarafındaydı.

Bloomberg’e konuşan kaynaklara nazaran büyük balıkçılık dalı bulunan AB üyesi ülkeler bu bahiste daha sert konum alıyor. AB yetkilileri bu oranın bile Fransa ve Danimarka üzere ülkeleri ikna etmek için kâfi olmayabilceğine dikkat çekiyordu.

Mutabakat hafta başında da gerçekleşmedi

Avrupa Parlamentosu’nun onay süreçleri açısından Brexit sonrası ticaret görüşmelerinde muahedenin 20 Aralık’a kadar gerçekleşmesi daveti yapmasına karşın iki taraf bu tarihe kadar muahede sağlayamadı.

Görüşmelere 21 Aralık Pazartesi günü devam edilirken, kelam konusu görüşmeler Pazartesi günü de sonuç vermedi. Bloomberg’e konuşan yetkililer görüşmelerde taraflardan rastgele birinin belirlenen kuralları ihlal etmesi durumunda görüşmelerin büsbütün çökeceği ikazını yaptı.

Balıkçılık ile ilgili bilhassa iki taraf ortasında Avrupalı teknelerin ne kadar alacağı konusunda bir mutabakat kelam konusu olsa bile görüşmelerin AB’nin İngiltere’ye daha geniş ticaret tarifeleri uygulaması talebinde çıkmaza girebileceği belirtiliyor. İngiltere balıkçılık ile ilgili cezai tarifeleri kabul edeceğini söylerken, öteki alanlardaki tarifeleri ise kabul etmeyeceğini belirtmişti.

Fransa’nın AB Bakanı Clement Beaune Paris’te gazetecilere yaptığı açıklamada İngiltere’den bazen balıkçılık olmak üzere birçok mevzuda birbirini izleyen teklifler geldiğini, lakin bu tekliflerin Avrupa’nın talep ve önceliklerine karşılık vermediğini belirtti. Beaune, görüşmelerde balıkçılık konusundaki uyuşmazlıkların devam ettiğini ama uyuşmazlık yaratan tek hususun balıkçılık olmadığını söz etti. Fransız Bakan, İngiltere ile AB ortasındaki görüşmeleri birkaç bölümün ya da birkaç ülkenin kilitlediği tarafındaki yorumların da yanlış olduğuna dikkat çekti.

YORUMLAR YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.