• YARIM ALTIN
  1.765,00
  % 1,34
 • CUMHURIYET ALTINI
  3.524,00
  % 1,37
 • ÇEYREK ALTIN
  882,00
  % 1,45
 • ALTIN (TL/GR)
  553,38
  % 1,55
 • AMERIKAN DOLARI
  9,6153
  % 1,08
 • € EURO
  11,2367
  % 1,02
 • BITCOIN/TL
  579407,686
  % -5,13
 • ETHEREUM/TL
  38195
  % -3,84

DSÖ: Yeni cins virüsün önemli hastalık yahut mevte neden olduğuna dair ispat yok

DSÖ: Yeni cins virüsün önemli hastalık yahut mevte neden olduğuna dair ispat yok

Ghebreyesus, DSÖ’nün İsviçre’nin Cenevre kentindeki merkezinde, görüntü konferans yoluyla düzenlendiği basın toplantısında, “Son birkaç günde İngiltere ve Güney Afrika Cumhuriyeti’nde koronavirüsün çeşitlerine ait haberler var. Virüsler vakitle mutasyona uğrar. Bu doğal ve bekleniyordu.” dedi.

İngiltere’nin bu tıbbın daha kolay bulaştığını bildirdiğini aktaran Ghebreyesus, “Ancak şimdiye kadar kuvvetle beklenen önemli hastalık yahut mevte neden olduğuna dair hiçbir delil yok.” tabirini kullandı.

Ghebreyesus, “genetik değişikliklerin virüsün davranışlarını nasıl etkilediğini” anlamak için bilim insanlarıyla çalışıldığını belirterek “Sonuç olarak, tüm SARS-COV-2 virüslerinin bulaşıcılığını olabildiğince çabuk bastırmamız gerekiyor.” ikazında bulundu.

Virüsün daha fazla yayılmasının yeni mutasyonlara fırsat vereceğinin altını çizen Ghebreyesus, “Hükümetlerin ve insanların şu anda (virüsün) yayılmasını sonlandırmak için gerekli tedbirleri almalarının ne kadar değerli olduğunu bilhassa vurgulamak istiyorum.” dedi.

DSÖ’nün Kovid-19’a karşı çaba takımı önderi Maria Van Kerkhove ise bir soru üzerine, “İngiltere, yeni tip koronavirüsün daha fazla yayılan çeşidinin aşıları etkilemediğini belirtti.” tabirini kullandı.

İngiltere’de Kovid-19’un daha süratli yayıldığı belirtilen mutasyonunun tespit edilmesinin akabinde Başbakan Boris Johnson ve bir küme bilim insanı, ülkede keşfedilen cinsin yüzde 70 daha bulaşıcı olduğunu duyurmuştu. İngiltere Sıhhat Bakanı Matt Hancock da bu Kovid-19 cinsinin denetimden çıktığını açıklamıştı.

Kovid-19’un bu cinsinin İngiltere’den sonra Danimarka, Hollanda ve Güney Afrika’da da görülmesi üzerine Türkiye üzere birçok ülke İngiltere ile uçuşları durdurmuştu.

YORUMLAR YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.