• YARIM ALTIN
  1.765,00
  % 1,34
 • CUMHURIYET ALTINI
  3.524,00
  % 1,37
 • ÇEYREK ALTIN
  882,00
  % 1,45
 • ALTIN (TL/GR)
  553,38
  % 1,55
 • AMERIKAN DOLARI
  9,6153
  % 1,08
 • € EURO
  11,2367
  % 1,02
 • BITCOIN/TL
  579407,724
  % -5,13
 • ETHEREUM/TL
  38195
  % -3,84

İçişleri Bakanlığı’ndan valiliklere yılbaşı genelgesi

İçişleri Bakanlığı’ndan valiliklere yılbaşı genelgesi

Genelgede, daha evvel vilayetlere gönderilen genelge ile otel ve konaklama tesisleri içerisinde bulunan lokanta, restoranların yalnızca konaklama yapan müşterilerine hizmet verebilecekleri ve bu faaliyetin devamı sırasında uyulması gereken kuralların belirlendiği hatırlatıldı.

Genelgede, yaklaşan yılbaşı öncesinde kimi otel/konaklama tesislerince, alınan önlemlere karşıt halde içerisinde yemekli/müzikli cümbüş programları da bulunan yılbaşı paketlerinin reklamlarının yapıldığı, satışa sunulduğu, bu durumun da salgınla gayret gayesiyle alınan öbür önlemlerin sorgulanmasına neden olduğu tabir edildi.

Genelgede, sokağa çıkma kısıtlamasının uygulanacağı 31 Aralık 2020 Perşembe günü 21.00’den 4 Ocak 2021 Pazartesi günü 05.00’e kadar otel/konaklama tesisleri için alınan ek önlemler şu halde sıralandı:

-Belirtilen müddet ve günlerde konaklama emelli müşteri kabul edebilecek olan oteller ve/veya konaklama tesislerinde; toplumsal izolasyon ile başta fiziki aralık olmak üzere paklık ve maske kurallarına muhalif olması nedeniyle yılbaşı kutlama programı icra edilmesine, eğlence/balo düzenlenmesine mutlaka müsaade edilmeyecek.

Bu doğrultuda oteller ve konaklama tesisleri, yılbaşında yemekli-müzikli kutlama/eğlence programları yapılacağı istikametinde kampanya yahut reklam faaliyetlerinde bulunamayacak.

Bu süre/günlerde oteller ve konaklama tesislerinde disk jokey performansı dahil canlı müzik icra edilmeyecek. Saat 22.00’den itibaren ise otel ve konaklama tesislerinde bulunan restoran, lokanta ve öteki otel salonlarında kayıt dinletilmesi de dahil olmak üzere hiçbir koşulda müzik yayınına müsaade verilmeyecek.

Yeniden bu günlerde; otel/konaklama tesislerinde konaklayan müşterilerin kalabalık biçimde bir ortaya gelmemelerine yönelik önlemler alınacak. Yemek saatlerinde bu konuya bilhassa dikkat edilecek.

Otel yahut konaklama tesislerindeki lokanta yahut restoranlarda, “Konaklama Tesislerinde Uygulanacak Standartlar ve Tedbirler” bahisli daha evvel vilayetlere gönderilen genelge ve Sıhhat Bakanlığı “Salgın İdaresi ve Çalışma Rehberi” ile getirilen tüm önlem ve kuralların eksiksiz uygulanmasının temin edilmesine yönelik kontrol faaliyetleri ağırlaştırılacak.

Kolluk kuvvetlerince yürütülecek kontrol faaliyetlerinde, Kimlik Bildirme Kanununun ilgili unsuru kararı doğrultusunda oteller ve konaklama tesisleri tarafından kendilerine yapılan bildirimlerin doğruluğuna ve yeniliğine dikkat edilecek. Otel ve konaklama tesislerindeki lokanta yahut restoranlarda bulunan müşterilerin konaklama için bildirimde bulunulan bireyler ortasında olup olmadığı denetim edilecek.

Vali ve kaymakamlarca Genel Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci unsurları uyarınca İl/İlçe Genel Hıfzıssıhha Şuraları kararlarının acilen alınacak ve uygulamada rastgele bir aksaklığa meydan verilmeyecek.
Belirlenen asıllara karşıt uygulama yaptığı yahut cümbüş yeri biçiminde faaliyetlerde bulunduğu tespit edilen otel ve konaklama tesislerine Genel Hıfzıssıhha Kanununun ve Turizmi Teşvik Kanununun ilgili unsurları mucibince idari süreç tesis edilecek ve konusu cürüm teşkil eden davranışlara ait Türk Ceza Kanununun 195 inci unsuru kapsamında gerekli isimli süreçler başlatılacak.

YORUMLAR YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.