• YARIM ALTIN
  1.765,00
  % 1,34
 • CUMHURIYET ALTINI
  3.524,00
  % 1,37
 • ÇEYREK ALTIN
  882,00
  % 1,45
 • ALTIN (TL/GR)
  553,38
  % 1,55
 • AMERIKAN DOLARI
  9,6153
  % 1,08
 • € EURO
  11,2367
  % 1,02
 • BITCOIN/TL
  588918,174
  % -2,65
 • ETHEREUM/TL
  38848
  % -2,17

Memleketler arası Kara Yolu Nakliyatı Birliği’nden “kara sonlarınızı açık tutun” daveti

Memleketler arası Kara Yolu Nakliyatı Birliği’nden “kara sonlarınızı açık tutun” daveti

Milletlerarası Kara Yolu Nakliyatı Birliği (IRU), İngiltere’de yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) yüzde 70 daha süratli yayılan bir tipinin ortaya çıkmasının akabinde Fransa ve öteki ülkelere, tedarik zincirinin aksamaması için kara sonlarını açık tutma davetinde bulundu.

IRU’den yapılan yazılı açıklamada, “IRU, Fransa, İngiltere ve öteki hükümetlere, mal nakliyeciliği için sonları açık tutma ve yeni Kovid-19 tedbirlerine açıklık getirilmesi davetinde bulunuyor.” tabiri kullanıldı.

Açıklamada, Fransa’nın yeni tip koronavirüsün yüzde 70 daha süratli yayılan bir cinsinin ortaya çıkması nedeniyle İngiltere’yle olan sonunu 48 saatliğine kapatma kararının, tırlarla yük nakliyatında kıymetli ölçüde kesintilere yol açacağı vurgulandı.

Kararın, Noel öncesi İngiltere’ye taze besin tedarikini olumsuz etkileyeceği belirtilen açıklamada, “Bu karar, İngiltere’nin AB’den yaptığı tüm ithalatın yüzde 85’ini riske atıyor ve sözün tam manasıyla AB’den İrlanda’ya olan tedarik zincirini kesiyor.” uyarısı yapıldı.

IRU Genel Sekreteri Umberto de Pretto, Avrupa’nın rastgele bir bölgesinde sonların tır nakliyeciliğine büsbütün kapatılmasının Kovid-19 salgınında görülmemiş bir durum olduğunu vurguladı.

Pretto, salgın müddetince tedarik zincirinin devamlılığında tır nakliyatının kıymetinin ortaya çıktığına işaret etti.

Fransa’nın İngiltere ile hudutlarını kapatmasını eleştiren Pretto, bu kararın Brexit nedeniyle aslında “belirsiz bir devirde olan bölgede işleri daha da kötüleştireceği” ikazında bulundu.

İngiliz süpermarket zinciri Sainsbury’s, bugün yeni tip koronavirüsün daha süratli yayılan tipi nedeniyle Fransa’nın uyguladığı kısıtlamalar yüzünden birtakım eserlerin bitebileceği ikazını yapmıştı.

Fransa, yeni tip koronavirüsün yüzde 70 daha süratli yayılan bir tipinin ortaya çıkması nedeniyle İngiltere’yle olan hududunu 48 saatliğine kapatma kararı almış, bunun üzerine Dover Limanı’nda tır kuyrukları oluşmaya başlamıştı.

İki ülke ortasında, Noel öncesi üzere, ağır periyotlarda günde ortalama 10 bin nakliye aracı faaliyet gösteriyor.

YORUMLAR YAZ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.